Op uitnodiging van de Vrienden van Museum Sjoel Elburg verzorgt Annechiena Vrolijk op donderdag 5 maart 2026 de Sjoellezing ‘De Tenach: totstandkoming, overlevering en vertaling’. In haar lezing biedt Annechiena Vrolijk een deskundig en helder overzicht over de dynamische en rijke geschiedenis van de Hebreeuwse Bijbel door de eeuwen heen.
In haar lezing over ‘De Tenach: totstandkoming, overlevering en vertaling’ biedt dr. Annechiena Vrolijk ons een helder overzicht hoe de Hebreeuwse Bijbel is ontstaan en door de eeuwen heen is doorgegeven.
Eerste deel
Zij bespreekt hoe de totstandkoming van de Tenach een langdurig proces was waarin de Thora, profetieën en geschriften geleidelijk werden verzameld en tot een canon gevormd.
Vervolgens gaat zij in op de overlevering: de zorgvuldige manier waarop Joodse schriftgeleerden de teksten kopieerden, corrigeerden en bewaarden, waardoor een opmerkelijke tekstgetrouwheid ontstond. Ook belicht zij de rol van de Masoretische tekst en van belangrijke handschriften.
Tweede deel
In het tweede deel van haar lezing behandelt Annechiena de vertaling van de Tenach, waarbij zij laat zien hoe elke vertaling onvermijdelijk interpretatie bevat en hoe keuzes in taal, cultuur en context de betekenis kunnen kleuren.
Voor oud-deelnemers aan de cursus die eerder bij Museum Sjoel Elburg gegeven werd, is deze lezing een mooie actualisering van eerder opgedane kennis. Voor degenen die nog niet zo bekend zijn met het Bijbels Hebreeuws is de lezing een prachtige kennismaking. De lezing maakt duidelijk hoe dynamisch en rijk de geschiedenis van de Tenach is.
Over Annechiena Vrolijk
Dr. A.E.M.A Sneller-Vrolijk studeerde aan de Universiteit Leiden Semitische talen en culturen en specialiseerde zich daarna aan de Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem in oude Bijbelvertalingen van de Sefardische Joden, waarop zij later promoveerde. Inmiddels doceert zij zo’n 35 jaar Bijbels Hebreeuws, Jodendom en Oude Testament aan verschillende theologische opleidingen. Met haar grondige kennis van het Hebreeuws was zij ook betrokken bij de Herziene Statenvertaling. Voor Museum Sjoel Elburg verzorgde zij de cursus Bijbels Hebreeuws.
Praktische informatie
Donderdag 5 maart 2026
Aanvang 19.30 uur
Ichthuskerk, Vrijheidsstraat 1 te Elburg
De toegang is gratis. Na afloop wordt een collecte gehouden ter dekking van de kosten.
Parkeren is mogelijk in de directe omgeving.
