DinsdagĀ t/m zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur geopend

Lezing over het onderduikverhaal van Maud Peper-Dahme

Op woensdag 23 april 2025 hoopt de 89-jarige Maud Peper-Dahme een lezing te houden over haar bijzondere leven. In haar verhaal zal zij zich met name richten op haar onderduikperiode in Oldebroek en in Elburg. Bijzonder is dat Maud voor het eerst zal vertellen op haar (tweede) onderduikadres aan de Beekstraat 3 in Elburg.

De Joodse zusjes Maud en Rita Peper uit Amersfoort doken in de zomer van 1942 onder op de boerderij van Hendrik Spronk en Coba Spronk-Flier aan de Zuiderzeestraatweg 366 in Oldebroek. Toen het daar eind december 1944 niet meer veilig was, kregen de zusjes Peper een onderduikadres bij de familie Westerink aan de Beekstraat 3 in Elburg. De familie Peper overleefde de oorlog en keerde terug naar Amersfoort. In 1950 emigreerde het gezin Peper naar de Verenigde Staten.

Chocolade
Chocolade (gekregen van de Canadezen) is voor Maud onlosmakelijk verbonden met de viering van haar bevrijding, die zij op 19 april 1945 in Elburg beleefde. Ze schreef haar ervaringen op in een boek, genaamd: Chocolate, the taste of freedom. Dit boek werd in 2022 in het Nederlands vertaald en uitgegeven door de oudheidkundige vereniging Arent thoe Boecop.

Podcast
De avond wordt georganiseerd door de oudheidkundige vereniging Arent thoe Boecop. Twee jaar geleden interviewde Kees van de Streek, bestuurslid van Arent thoe Boecop, in het voormalige onderduikpand Beekstraat 3 Maud Peper-Dahme. Het uitgebreide gesprek is verwerkt in een podcast, te beluisteren via de website van Arent thoe Boecop.

Award
Voor haar levenslange missie kreeg Maud Dahme-Peper de Lifetime Achievement Award van de Russell Berrie Foundation. In 2024 bestemde ze het bedrag dat aan de Award verbonden is aan Museum Sjoel Elburg. Op 1 augustus vorig jaar overhandigde zij een cheque ter waarde van 7.500 dollar aan Jan van Dijken, penningmeester van het bestuur van Museum Sjoel Elburg.

Gratis toegangskaartjes
De lezing op 23 april begint om 19.30 uur in het pand Beekstraat 3. Gratis toegangskaartjes kunnen vanaf dinsdag 15 april worden afgehaald bij de balie van Museum Elburg (Jufferenstraat 6-8).